گازگیر مواد پلاستیک

گازگیرتزریق پلاستیک نوین صنعت دمش هوای گرم برای رطوبت زدای از مواد پلاستیکی در دو نوع گازگیر تگ جداره و گازگیر دو جداره

گازگیر مواد پلاستیک چیست؟

گازگیر مواد پلاستیک کمک میکند کیفیت محصول نهایی بسیار بیشتر شود.  در ظاهر، اغلب مواد پلاستیکی خام مانند گرانول یا مواد اولیه پلاستیک ، خشک به‌نظر میایند. ولی این فقط ظاهر قضیه است. مواد هیپوروسکوپی نظیر پلی کربنات‌ها و نایلون‌ها می‌توانند به خود رطوبت هوا را جذب کنند.

اگر برای فرایند قالب گیری آماده میشوید باید آن‌ها را قبل از تزریق به دستگاه قالب‌گیری خشک کنید . گازگیر مواد پلاستیک  وسیله‌ای است که می‌تواند رطوبت موجود در این مواد را گرفته و کیفیت پلاستیک مصرفی را افزایش دهد. در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم گازگیر مواد پلاستیک چگونه کمک میکند کیفیت محصول نهایی بسیار بیشتر شود.

مواد پلاستیک زمانی که در مجاورت هوای آزاد قرار میگیرند، رطوبت را جذب میکنند.وجود رطوبت در مواد اولیه باعث میشود که کیفیت محصول نهای افت چشم گیری پیدا کند که شامل وجود موج ،لکه و رنگ پریدگی و… برخی از مشکلات احتمالی می‌باشد.

hopper dryer یا همان گازگیر مواد پلاستیک با استفاده از دمیدن هوای گرم به شکل یکنواخت به داخل مواد ،مواد را خشک و پیش گرم کرده و شرایط را برای تولید محصولی با کیفیت دوچندان فراهم میکند .اگر شماهم مشکل رطوبت مواد دارید این دستگاه بهترین گزینه هست. این دستگاه به کمک موادکش مواد پلاستیک در کنار دستگاه قالبگیری و تزریق پلاستیک قرار میگیرند.

انواع گازگیر مواد پلاستیک

تنوع زیادی در دستگاه‌های گازگیر پلاستیک وجود دارد. هر یک از این دستگاه‌ها کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه انواع گازگیر‌های  پلاستیک را بررسی می‌کنیم:

گازگیر مواد پلاستیک ساده

این دستگاه، رطوبت پلاستیک را از طریق ردیفهای از صفحه‌خشک‌کن و با استفاده از گردش هوای گرم میگیرد. رطوبت خارج شده ،به‌ وسیله‌ی لوله‌ها از دستگاه خارج می‌شود. این دستگاه‌ها معمولا راندمان پایینی برای رطوبت گیری دارند و در صورت استفاده در ابعاد گسترده، باید از نوع دوقلوی آن استفاده کرد.

دستگاه گازگیر روتور

گازگیر مواد پلاستیک روتور نوع جدیدتری از خشک‌کن‌هاست که با تنظیم دستی نقطه‌ی شبنم کار می‌کند و اپراتور اجازه دارد تا نقطه‌ی شبنم را بر اساس مواد پردازشی انتخاب کند.

منظور از نقطه‌ی شبنم حداقل دماییست که بخار آب می‌تواند در هوا معلق بماند، بدون اینکه تقطیر شود. علت نام‌گذاری این نوع گازگیر، استفاده از روتور برای ایجاد جریان هواست که می‌تواند تا 40% در مصرف انرژی نسبت به نوع سنتی صرفه‌جویی کند.

دستگاه گازگیر فشار پایین

گازگیر فشار پایین نوعی دستگاه گازگیر مواد پلاستیک است که با ایجاد خلاء، دمای نقطه‌ی جوش آب را از 100 درجه به 56 درجه‌ی سانتی‌گراد می‌رساند و رطوبت را در یک ششم زمان لازم برای گازگیرهای سنتی، از مواد خارج می‌کند. این نوع خشک‌کن علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان و هزینه، باعث کاهش خطر تخریب مواد در اثر مجاورت با حرارت در طولانی مدت نیز می‌شود.

دستگاه گازگیر  هوای فشرده

نوعی از گازگیرهای جمع‌وجور و سبک‌وزن است که دقیقا شبیه گازگیرهای خشک‌کن دوقلو طراحی شده با این تفاوت که به‌جای استفاده از جریان هوا، از هوای فشرده استفاده می‌کند.

دستگاه گازگیر هوای گرم

این نوع گازگیر همان‌طور که از نامش پیداست، با کمک جریان هوای گرم باعث خروج رطوبت از سطح پلاستیک می‌شود. معمولا از این مدل برای موادی استفاده می‌شود که در هوای سرد بوده‌اند و برای شروع پروسه، نیاز به گرما دارند. گازگیر هوای گرم به یک دمنده و بخاری مجهز است که جریان هوای گرم شده را به‌سمت مواد هدایت می‌کنند.

اجزاءتشکیل دهنده گازگیر :

 1. فن یا دمنده
 2. بدنه از جنس استیل
 3. المنت رشته ای
 4. گیج دما
 5. پایه المنیوم
 6. توری جهت توزیع یکنواخت دما

انواع گازگیر از لحاظ عایق بندی:

 • تک جداره
 • دوجداره

در گازگیر مواد پلاستیک دوجداره بدنه دستگاه ابتدا یک لایه استیل قرار گرفته و توسط یک عایق حرارتی پوشیده میشود و در نهایت توسط لایه استیل ثانویه احاطه میشود.گازگیر های دوجداره این امکان را میسازد که عملیات رطوبت زدای باسرعت بیشتری نسبت به گازگیر تک جداره انجام شو همچنین موادی از قبیل پلی کربنات و ای بی اس که سخت گازگیری میشود در این نوع از گازگیر ها به راحتی گازگیری میشوند.

همچنین این نوع از دستگاه به دلیل اتلاف حرارت کمی که دارد دارای مصرف انرژی و استهلاک کمتری میباشند.

 

نحوه عملکرد گازگیر مواد پلاستیک

عملکرد دستگاه گازگیر به این صورت است که ابتدا صفحه‌ی خشک‌کن  بوسیله‌ی یک چرخ شروع به چرخش میکند و مواد پلاستیکی در ورودی دستگاه روی این چرخ قرار گرفته‌اند.

هوای ورودی توسط هیتر برقی یا گازی ، گرم شده و به سمت مسیر ورودی دستگاه که بصورت یک قیف طراحی شده، هدایت میشود تا با مواد پلاستیک روی صفحه چرخان برخورد کند.

در داخل قیف این جریان هوا به سمت بالا حرکت می‌کند تا وارد مدار تفکیک شود. در طول مسیر بازگشتِ جریان به سمت صفحه‌ی چرخان از طریق مدار تفکیک، با کمک فن خنک کننده، جریان هوا سرد شده و رطوبت از آن خارج می‌شود.

یک مدار جداگانه نیز وظیفه‌ی گرم کردن هوا و خشک‌کردن را دارد. در نهایت این صفحه‌ی خشک‌کننده نیز باید خنک شود که برای انجام آن انشعابی از هوای خنک مدار تفکیک به زیر صفحه‌ی خشک کننده، متصل می‌شود. اگر پلاستیک در گازگیر مواد پلاستیک به‌خوبی خشک شود یا اصطلاحا رطوبتش گرفته شود، کیفیت بالایی پیدا می‌کند.

نکات مهم در زمان خرید یا سفارش

اگر قصد خرید دستگاه گازگیر مواد پلاستیک دارید، باید قبل از خرید به نکات زیر توجه کنید:

 • نوع کاربری گازگیر پلاستیک: معمولا گازگیرها یا در کنار دستگاه قالب‌گیری نصب می‌شوند یا در داخل آن. شما بسته به فضای موجود، حجم مواد اولیه و نوع کاربردتان باید گازگیر مواد مناسب را پیدا کنید.
 • نوع مصرف سوخت گازگیر: این گازگیرها عموما با گاز یا برق کار می‌کنند. قبل از خرید گازگیر مواد پلاستیک دست دوم باید در نظر داشته باشید که هزینه‌ی کدام نوع سوخت برای شما کمتر خواهد شد تا همان را خریداری کنید.
 • میزان رطوبت محیط: یکی دیگر از عواملی که باید سنجیده شود، میزان رطوبت موجود در کارخانه طی یک‌سال گذشته است. چنانچه سطح رطوبت زیاد باشد، باید دستگاه‌هایی با توان بیشتر بخرید تا بتواند این میزان رطوبت را استخراج کند.
 • مدت زمان کارکرد دستگاه: هر دستگاهی طول عمری دارد؛ پس حتما پیش از خرید از مدت زمانی که دستگاه پیش از این کار کرده مطلع شوید.

گازگیری

ازبین بردن رطوبت مواد توسط گازگیر مواد پلاستیک سبب می شود که محصول تولیدی عاری از هرگونه زدگی-موج دار بودن-رنگ پریدگی و….باشد.

افزایش سرعت تولید

استفاده از گازگیر مواد پلاستیک سبب می شود مواد قبل از ورود به مرحله تولید یک مرحله پیش گرم شده باشد وهمین عامل باعث افزایش سرعت تولید میشود.

افزایش مقاومت محصول

استفاده از گازگیر مواد پلاستیک در برخی موارد سبب افزایش مقامت در برابر تنش برشی و کششی میشود.

مواد:

PEEK – PPS – PSU – PPSU – PEI – PVDF – PET – PPE – PP – PE

استعلام قیمت

به شما کمک میکنیم بهترین انتخاب را داشته باشید

0/5 (0 نظر)